2017 HOP Results (first place finishers)

Juniors – NOVICE

Girls

  • 2XLw: OPRA 8:18. Kennedy, E. Ventura
  • 4X+: CDARA          7:31. Hamilton, C. Mack, J. Woodard, A. Forster, J. Brown (cox)
  • 8+: CDARA          7:41. Woodard, C. Mack, J. Dennis, L. Langenderfer, M. Lunneborg, P. Fine, C. Brewer, K. Spiros A. Forster (cox)

Boys

  • 2XLw: OPRA            8:57 Turner, V. Pavlak
  • 4X+: CDARA          6:50. Mallet, H. Schmidt, M. Isaacson, J. Brown, G. Hamilton (cox)
  • 8+: CDARA          7:54. Mallet, H. Schmidt, M. Isaacson, J. Brown, R. Fine, O. Ayers, J. Aalto, M. Lunneborg, D. Cone (cox)

Juniors – VARSITY

Girls

  • 1X:     CDARA          8:05 Forster
  • 1XR: OPRA             9:25 Kennedy
  • 2X: RRC / NCR     7:50. Velisek, E. Sartorel
  • 4X+: OPRA             7:46. Van Dyken, M. England, E. Sirguy, V. Kennedy, S. Callahan (cox)

Boys

  • 1X: OPRA             7:37 Nathan Mishler
  • 1XR: OPRA             8:27 Pavlak
  • 2X: OPRA             6:59. D.Weaver, N. Mishler
  • 4X+:   OPRA             6:50 Weaver, N. Mishler, J. Mcgovern, T. Turner, E. Ventura (cox)

Mixed

  • 8+: OPRA             8:34 Weaver, M. Van Dyken, N. Mishler, J. Mcgovern, M. England, T. Turner, E. Sirguy, E. Ventura, V. Kennedy (cox)

Masters

Women

  • 2XA: CDARA          9:16 Kimball, L. Young
  • 2XB: SRRA             9:42  Sawyers, K. Shultis
  • 4+: PORPA/PAL  8:41. Cochran, A. Noble Stuen, A. Howell, E. Jakeman, O. Cha (cox)
  • 4XB: SRRA             7:52 Welch, T. Helmbrecht, K. Fritchie, P. Coyle
  • 4+B: PORPA           9:35. Jakeman, G. Sears, C. Chassy, O. Cha, Q. Barnwell (cox)

 Men

  • 1XB: NRC                7:16  Preney
  • 2XB: UNAF             7:51. Russell, M. Lowry
  • 4XA: PAL                9:28. Stuen, D. Engle, B. Spence, B. Bechard
  • 8+A: PORPA/PAL  7:18     Spence, B. Bechard, D. Enge, E. Stuen, E. Muller, Q. Barnwell, D. Thayee, G. Sears, C. Chassy (cox)

Mixed

  • 2XB RRC / NRC     12:47. Rogers, D. Preney 12:47
  • 4+B: PORPA           9:09. Sears, Q. Barnwell, E. Muller, O, Cha, C. Chassy, cox
  • 8+A: PAL                7:42. Spence, B. Bechard, D. Enge, E.Stuen, S. Cochran, A. Nobel Stuen, A. Howell

COMPLETE RESULTS

Bow #          Team              Boat

Flight 1           8:30 AM        

1                  SRRA                MW4X B    7:56

 2                 POR               MW4+ B     9:35

3                  CDA                JW1X         8:05

4                  OPRA-1          JW1X           8:47

5                  OPRA-2          JW1X            9:16

6                  NEL                 JW1X           8:09

7                  Rockies            JW1X         8:46

8                  OPRA              JW1X REC     9:25

Flight 2       9:00 AM      

9                  PAL                 MMx8+ A      7:42

10                Unaf                 MM2X B       7:51

11                SRRA-1           MM2X B       8:02

12                SRRA-2           MM2X B       10:26

13                R+N                 MMx2X B     12:47

14                CDA                MW2X A           9:18

15                OPRA-1          JM2X           6:59   

16                OPRA-2          JM2X         8:02

17                OPRA-3          JM2X       Scratch

18                OPRA              NJM2X Lw    8:57

19                NEL-2             MM1X B   8:43

 

Flight 3     9:30 AM      

20                POR                 MMx4+ B    9:07

21                CDA-1             NJW4X+       7:31

22                CDA-2             NJW4X+     7:39

23                CDA-3             NJW4X+     8:50

24                OPRA              JW4X+    7:46

Flight 4          10:00 AM  

25                PAL                 MM4X A   9:28

26                SRRA              MW2XB   9:42

27                RCC                MW2X  Scratch

28                NEL-1             MM1X B  7:16

29                OPRA-1          JM1X   7:47

30                OPRA-2          JM1X    7:37

31                OPRA              JM1X REC   8:27                 

Flight 5          10:30 AM   

32                PORPA           MW4+ A    8:41

33                CDA-1             NJM4X+  6:50                                     

34                CDA-2             NJM4X+   7:33

35                OPRA              JM4X+  6:50

36                OPRA              NJM4X+  scratched                                           

37                R+N                 JW2X    7:50

38                CDA                JW2X    scratched

39                OPRA              JW2X    8:03

40                OPRA              NJW2X lw      8:18

Flight 6         11:30 AM   

 41                POR-PAL        MM8+ A   7:18

42                CDA                JM8+        7:54                                          

43                CDA                JW8+        7:41                   

44     OPRA       JMx8+     8:34

CDARA          Coeur d’Alene Rowing Association

NEL                Nelson Rowing Club (Nelson, BC)

OPRA             Olympic Peninsula Rowing Association (Port Angeles, WA)

PAL                Palouse Rowing Club (Pullman, WA)

PORPA           Pend Oreille Rowing and Paddling Association (Priest River, ID)

RRC                Rockies Rowing Club (Vernon, BC)

UNAF             Unaffiliated

 

1X                   Single

1XR                Single – Recreational

2X                   Double

2XLW             Double – Lightweight

4X+                 Quad w/ Coxswain

4X                   Quad w/o Coxswain

4=                    Four w/ Coxswain

8+                    Eight w/ Coxswain

 

Advertisements